Mám problém. Jeden zub mi změnil barvu.


Chci bílé zuby, co mám dělat?

Přední zub ztmavnul. Co mám dělat? Dříve byl přístup k těmto zubům jednoznačný - překrytí umělou korunkou, pak v moderní stomatologii začali jsme používat bělení ke korekci barvy.

Metoda vnitřního bělení zubů se používá v těchto případech:

1. po zranění
v případě zranění hemoglobin se dostává z dřeňové dutiny do zubní tkáně. Kyslík a železo, které jsou přítomny v hemoglobinu, pronikají dentinem zubu a způsobují změnu zabarvení Často se stává, že si člověk ani nevšimne zranění zubu nebo si nevzpomene, kdy k němu došlo, protože se zbarvení projeví až po nějaké době.

2. v případě neúplné endodoncie
během léčby se může ukázat, že dřeň zubu byla extrahována neúplně, pak se zbývající dřeň rozkládá a také způsobuje zbarvení zubu.

3. v případě krvácení (zub zarudlý nebo získal růžový odstín)
během léčby kanálků může dojít ke krvácení, které způsobí změnu barvy.

4. výplňový materiál
nejčastěji je pozorována změna barvy zubů, pokud byl k naplnění kanálků použit resorcinol-formalin nebo stříbro. V tomto případě se často ošetřovaný zub časem liší od zbývajících zubů. Barva zubu v tom případě může být růžová nebo šedá.

5. smrt buničiny (zub šedý)
když dřeň zemře (v důsledku pulpitidy nebo periodontitidy), dochází také ke ztmavnutí zubu a předchází tomu ztráta lesku.

Prvním krokem je návštěva lékaře, který určí příčinu ztmavnutí zubu.
Nejprve je nutné diagnostikovat příčinu, abyste mohli zahájit úspěšnou léčbu - musíte provést rentgenologické vyšetření zubu. Pokud předtím bylo provedeno endodontické ošetření, pak rentgen ukáže kvalitu plnění kanálku - je důležité, zda je kořen vyplněn do vrcholu, jaká je hustota vyplnění, existuje li nějaký zánět apexu (vrcholu) kořene.

Nejprve se odstraní stará výplň, pokud se pod ní nacházejí tkáně zasažené sekundárním kazem, také se odstraní. Poté dřeňovou dutinu ošetřujeme antiseptikem. Pak se pomocí aplikátoru do dutiny umístí bělicí gel. Zub vypňujeme dočasnou vyplňi. Zákrok trvá asi 30 minut, obvykle se provádí bez anestézie. Vnitřní bělení trvá 1 až 3 týdny. Jednou týdně se gel vyměňuje v zubní dutině za nový.

Až se barva skloviny mrtvého zubu úplně rozzáří a bude co nejblíže přirozené barvě skloviny zdravých zubů, pak umístí se stálá výplň.